2019 Marathon Pentathlon
last year’s stats

The last Round of The Marathon Games was The Marathon Pentathlon, which took place on April 13, 2019 at Banana Bay Resort.  Enjoy watching the movie made from the day “The Marathon Pentathlon 2019”

“The Marathon Pentathlon 2019” the movie.

 

RESULTS from 2019:

FOOT Race
First Place Male – Jonathon Pitchford
First Place Female – Stephanie Griffin

SWIM Race
First Place Male – Erik Mogelvang
First Place Female – Jill Zima Borski

SUP Race
First Place Male – Elliot Hart
First Place Female – Jill Zima Borski

KAYAK Race
First Place Male – Elliot Hart
First Place Female – Meghan Richardson

FRISBEE TOSS
First Place Male – Erik Mogelvang
First Place Female – Jill Zima Borski

TOP OVERALL PENTATHLETE
First Place Male – Erik Mogelvang
First Place Female – Jill Zima Borski

TOP OVERALL TEAM
Marathon Wild Bird Center

 

The Production Crew:

Those who assisted in the Production of The Marathon Pentathlon 2019.
– TV88 (Cliff, Melissa, Jeanne)
Mr. Marathon Mike Puto
Blew the Official Conch Shell to start the day
Bosun Lindsey
Official Marathon Games Greeter
Shady Palm Photography
Still photos & video footage
– Chris & Denise Pankow
Still photos
DJ Tony
music and drone footage
Frank Westerband
drone footage
Kim Chesher
Broadcaster of Event
Doug Hitchcock
Broadcaster of Event
Schwenke
Scoremaster
Banana Bay Resort
venue for this year’s Games
Paddle the Keys
supplied SUP’s and Kayaks for athletes
Better Than Most Watersports
supplied SUP’s and Kayaks for water safety personnel
US Coast Guard Auxiliary Flotilla 13-2
provided water safety
Dean Corey
provided water safety

NonProfit Beneficiaries:

Habitat for Humanity of Middle Keys
Hammock House
American Legion Riders Post 154
The Marathon Wild Bird Center
Florida Keys Children’s Shelter
Special Olympics of Monroe County
Take Stock in Children
Cub Scouts of Marathon Pack 901
Girl Scouts of The Florida Keys
Moose Lodge Marathon, Florida

Additional Sponsors:

Andy’s Sliding Glass
The Art Studio
Captain Pips Hideaway
Design Center of Marathon
Faro Blanco
Florida Keys Air Conditioning
Formula Freediving
The Belcasters

 

Media who assisted in promoting The Pentathlon:

Sun FM
Florida Keys Media
Thunder Country
Time Out Magazine
MarathonFlorida.com
The Free Press
The Weekly Newspapers

Prizes Donated to winners:

Aqua Leisure Boat Tour
Banana Bay Resort
Bayview Inn Conch Key
Coconut Cay Resort
Formula Freediving 60″ Lycan Carbon Speargun
Marathon Marriott Courtyard
Siesta Motel
Skip Jacks Resort
– Street Strider

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Watch some PHOTOS,
and watch the movie
“The Marathon Pentathlon 2019”

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

The Marathon Pentathlon, October 1, 2016

– – – – – – – – – –

One Hour Movie “Dive the Keys, 2014”

 

The Marathon Games, Round One 2013″

1 Hour Short version of movie

2-1/2 hour FULL version of movie

 

– – – – – – – – – –

– – – – – – – – – –

Non-Profit Beneficiaries

American Legion Post 154 Riders

Children’s Shelter of Monroe County

Cub Scouts Pack 901 in Marathon

Dolphin Research Center

Florida Keys SPCA

Habitat for Humanity of The Middle Keys

Hammock House

Marathon Girl Scouts of The Florida Keys

Moose Lodge of Marathon

MYC Educational Foundation

 

Watersports Suppliers
Better Than Most Watersports

Paddle the Florida Keys, Tavernier

Wheels-2-Go

Participating Resorts
Banana Bay Resort

Bayview Inn, Conch Key

Coconut Cay Resort

Marriott Courtyard in Marathon

Siesta Motel

Skip Jacks Resort

 

Other Credits

Randy Culmer, Jr & his friends – set up all race buoys in harbor
Dean Corey – Rescue Boat Crew Chief
Joel Miller – Rescue Boat Crew
Natalie L Smith – Director of Aquatic Sports
Bob Bellino – Director of Land Activities
Grace Sky – Assistant to Aquatic & Land Activities
Andrew Hausfield – Water Marshall
Shana Gaskill – Water Marshall
Grace Sky – Assistant to Aquatic and Land Activities
Dan from Captain Hooks – Linguistics Coordinator
Keys Shot Photography – Drone pilot & air photographer
Nancy J. Kekst
Yoga Instruction

 

Prize Donors and/or Advertisers:

Abyss Dive Center Academy

All Area Roofing

All Keys Glass

Beacon Construction

AM Electric

Ben Daniels, Realtor

Brutus Seafood

Captain Hooks

Castaway Restaurant & Sushi Bar

Greater Marathon Chamber of Commerce

Chris Emmons, Ormus, author Modern Day Alchemy

Clothing With a Kiss

Coco Plum Real Estate

Cracked Conch Cafe

Curly’s Coffee House

Debora Designs

Derrick Johnson, Realtor

Design Center of Marathon

Dolphin Research Center

Driftwood Pizza

Florida Keys Country Club

Florida Keys Vacations, Inc.

Food For Thought

Friends of Old Seven

Helicopter Rides

Home Watch

Ikaros Aviation

Island Fish Company

Island Yoga

Jo Ann Cook, Realtor

KeyHopper Taxi

Keys Contracting Services

Keys Security, Inc.

Kim Rabito-Show, Realtor

King Seafood

Kirsten Doel, Realtor

Laurie’s Deli

Leigh Ann’s Coffee House

Lenchos Restaurant

Lions Lair

Local Awards & Engraving

Mercedes-Benz of Cutler Bay

Midas Touch Jewelry

Outta The Blue Marina

Photography by Mary Beth

Pigeon Key

Pilates in Paradise

Porky’s Barb BQ

R. Hendrick Construction

Reel Adrenaline

Royal Crest Builders

Salon Blanco

Salty’s Waterfront Grill

Sam Williams, Realtor

“Sirius” Sailing Catamaran Sunset Cruises

Stouts Restaurant

Stuffed Pig

Tarpon Creek Marina & Restaurant

Theo & Ganine’s Dance Center

Turtle Hospital

UPS Store in Marathon

Village Barber Shop

Walk About Sport Fishing

 

Thanks to our local media for all the coverage we get for The Marathon Games:
Our local newspapers, magazines, radio, and TV stations have been great about getting information out to the public,
with special thanks to:
The News Barometer,
The Free Press,
The Keynoter,
The Weekly Newspaper,
Time Out Magazine,
US1 Radio,
Thunder Country
SUN 103.1 Radio
WEYW-TV,
Florida Keys Television TV88

Hosts of The Marathon Games
Mike Puto, Mr. Marathon
Natalie Velger
Michelle Coldiron
Theo Derleth
Steve Miller


Music is arranged & performed by
our very talented local musicians

Dan Sullivan
Brother Randy
John Bartus
Adrienne Z
Gary Bush
Cliff Rydell
Ralph Kinsley
David Dipre

 

The Results
1st Place winners – 2016

SWIM RACE event
Elliot Hart / Miranda Michalak

KAYAK RACE event
Adam Symonds / Erica Buhyoff

STAND UP PADDLE BOARD RACE event
Elliot Hart / Jessie Sanders

GOLF DRIVE event
James Carlson / Falasha Lee

FOOT RACE event
Elliot Hart / Sara Snow